Administrative Staff

Staff @ NIE

Office
 Name  Designation  Qualification
 M V Rajendra  Registrar  B.Com
 M Mani  Public Relation Officer  B.Com
Shivaji Rao Gaikwad P.R.E ITI (Electrical)
 N C Gangadhara  Superintendent  B.Sc
 K G Leelavathy  First Division Assistant  SSLC
 G Indira   First Division Assistant  B.Com
 M K Seetha  First Division Assistant   M.Com
K R Veena Personal Secretary to Principal Diploma in C.P.
Arun FDA BBM
Paravathi Sridhar Stenographer Diploma in C.P.
 D Asha Kumari  Second Division Assistant  M.Com
 M H Girish  Second Division Assistant  B.Com
 Madana Kumar  First Division Assistant(Supernumerary)   SSLC
 M Shalivahana  Second Division Assistant  SSLC
Suma M D Second Division Assistant Diploma in CS
 N Sudhamani  Second Division Assistant  PUC
Sreedevi Second Division Assistant PUC
R Anuradha Second Division Assistant B.Sc.
 K R Narasimha  Driver  PUC
 N Krishna Driver  SSLC
M Saraswathi Second Division Assistant SSLC
Lavanya B N SDA BBM
Shamala SDA PUC
Poojitha N S SDA (Contract) B.Com
V Raghavendra Typist SSLC
 Srinivasa  Attender  7th Std.
 C Sethuram  Attender  5th std
Pankajamma Attender
 M Basavaraju   Attender  Primary School
 D Ananda  Group D  (SSLC)
 Mahadevamma  Group D 8th Std
M Shankara Group D B.A
Kumara J Group D 7th Std

Library
Name Designation Qualification
Y S Harish Deputy Librarian M.Lib.Sc
N Bhamini Library Assistant D.Lib.Sc.
P N Sandeep Library Assistant B.A.,D.Lib.Sc.
Shiva Shankar Library Assistant M.Lib.Sc.
N M Doreswamy Library Assistant M.Lib.Sc.
Ramesha P Library Assistant M.Lib.Sc.
Sanju S Library Assistant (Contract) M.A.
Srikantaiah H N Group D (SSLC)
Mahadevaswamy M Group D PUC
Estate Office
Name Designation Qualification
Somashekar V Civil Engineer Diploma(Civil)
Purushothan N Civil Engineer B.E(Civil)
Padmavathi P Junior Engineer Diploma-Architecture
Lokeshappa Electrical Engineer (Contract) Diploma-EE
Swamy A J Helper (Wireman) ITI
Basavaraju S Helper SSLC
Ramesha Group D Primary
Javaraju Group D, Diesel Generator Maintenance Primary
Lohit Singh Group D(PED) SSLC, JOC
IMMC
Name Designation Qualification
Shobha S Manager (MM) B.E.
Chandrashekar Murthy H S Asst.Manager B.E.
Prasad Chakragiri M S Junior Executive(MM) B.Com
Dhananjaya K N Junior Executive(MM) B.E
Accounts
Name Designation Qualification
Sumanth V Senior Executive Accountant B.Com, CA-Group-1
Rekha C Accounts Executive M.Com
Krishnamurthy S Accounts Executive B.Com
Yogesh K Accountant BBM
Sharath Kumar S Accountant MBA
Divya N Accountant M.Com
Vinayaka Shanbagh Accountant M.Com
SDSC
Name Designation Qualification
Maddannaswamy B Programmer B.E.(ISE)
Bindu A Asst.Software Engineer (Contract) B.E.(CSE)
Eicher
Name Designation Qualification
Mallikarjun Huchchad Asst. Manager(Contract) B.E
Chethan H P Asst.Instructor(Contract) Diploma
Subbalakshmi Group D 7th std
CREST
Name Designation Qualification
Puttaswamy B Lab Assistant SSLC
Placement Office
Name Designation Qualification
Dushyanth K S Office Assistant
Autonomous Centre
Name Designation Qualification
Rekha L SDA
A N Srinivasan SDA
Papanna D Attender